Hz. Muhammed s.a.v Babası Abdullah

Hz. Muhammed s.a.v Eefendimizle Alakalı Tüm Bilgilerin Paylaşıldığı Bölümümüz

Mesajgönderen Şatibi » Çrş Ağu 04, 2010 1:27 pm


Evet, şimdiye kadar Peygamber efendimizin en yakın dedesini anlattık. Peygamber efendimiz onun kucağında büyümüştü. İlk olarak alicenap insanların onurunu, yaşlıların hikmetini ve baba­lık şefkatini onda görmüştü. Evet, babasının yerine, dedesi Ab-dülmuttalib'i görmüştü. O, babasını görme mazhariyetine nail olamamıştı.

Şimdi de, Kureyşliler'in tümünün, boğazlanmaktan kurtar­mak için fidye verdikleri adamdan, babasının nazarında en aziz ve en yakın evladı olan Abdullah'tan söz edeceğiz. Gerçekten de Abdullah, Abdulmuttalib'in on oğlu arasında en çok sevdiği ço­cuktu. Abdülmuttalib'in on oğlu şunlardır: Haris, Zübeyr, Ham-za, Dirar, Ebu Talib, (adı Abd-ü Menaf tır) Ebu Leheb, (adı Abdul-ül Uzza'dır), Abd-ül Kabe, Muğire, Nevfel, Abdullah.

Abdullah güzellikle şöhret bulmuştu. Kureyşliler'in en yakı­şıklısı ve en sevimli genciydi. Ahlakında ruhi güzellik ve kalp sü­kuneti vardı. Kaderin getirdiklerine razı olurdu. Babasının ken­disini boğazlayarak adağını yerine getirmesi için boynunu bıçağa uzatmaktan çekinmemiş ve bu hususta tereddüt etmemişti. Ken­di yerine fidye ödeyerek boğazlanmaktan kurtulma gücüne sahip olduğu halde, yine de boynunu bıçağa uzatmaktan çekinmemişti. Büyük dedesi İsmail'den sonra kendisi, boğazlanan ikinci kişi ol­muştu. Cenab-ı Allah, İsmail'in boğazlanmasını fidye olarak bir koç göndermek suretiyle önlemişti. Cenab-ı Allah İbrahim pey­gambere, rüyasında İsmail'i boğazlamasını emretmiş ve böylece onu imtihan etmişti. Koçu fidye olarak kendi emriyle göndermiş, İsmail'i boğazlanmaktan kurtarmış ve İbrahim de sınavını başa­rıyla bitirmişti.

Abdullah'ın boğazlanması meselesine gelince; bu, Abdülmut­talib'in adağı neticesinde olmuştu. Mekkeliler kendi aralarında görüşerek Abdullah'ı boğazlanmaktan kurtarmak için fidye ver­meyi kararlaştırmışlardı. Abdullah'ın boğazlanma işi bir insanın, yani babasının adağı neticesinde olduğundan dolayı, onun fidye­sinin verilip kurtarılması da Kureyşli insanların meşvereti neti­cesinde olmuştu. Yani Cenab-ı Allah'ın emri ile boğazlanması is­tenilen İsmail'in kurtarılması da, yine Cenab-ı Allah'ın emriyle olmuştu. Abdullah, güzel yüzlü, temiz ruhlu ve karekterli bir kim­se olduğundan dolayı, insanlar onun cazibesine kapılmış, onu sevmislerdi. Boğazlanmaması için çare aramış ve onu babasına tes­lim etmişlerdi. Halbuki babası onu öldürmek istemişti. Onu, akıl­lı ve yapmak istediği işi yapmakta, güçlü olan şefkatli babasının elinden kurtarmışlardı. Onu boğazlamak ne kadar zor bir işse de, babası kuvvetli bir azme sahip olduğu için, bu işi yapmaya kesin­likle karar vermişti, ama Kureyşliler fidyesini vererek onu kur­tarmışlardı.

Güzel endamlı, cazibeli ve yakışıklı olduğu için kadınlar tara­fından çok beğenilirdi. Ama kendisi iffetli bir kimse olduğundan, helaldan başka bir şey istemiyordu. Mürüvvetinden ve âli cenablığından dolayı haramdan uzak duruyordu. İlahi emirleri yerine getirmek için değil de, mürüvvetinin gereğini yapmak, onurunu muhafaza etmek için tıpkı dini emirlermiş gibi haramdan sakı-nırdı.

Kadının biri ona musallat oldu. Güzel endamı kadının hoşuna gitti. Yakışıklılığı onu cezbetti. Kadın onunla beraber olmak iste­di ve kendine davet etti. Ama o, iffetinden dolayı helal bir nikahla elde etmedikçe, onunla birlikte olmak istemedi. Meşru olmayan yollarla ona sahip olmak istemedi. Hevesine esir düşmeyen bu güçlü ve sağlam iradeli genç şu sözlerle onu reddetti:

"Harama girmektense ölürüm daha iyi

Helal bir şeyin, helalliği açıklanmadan ona giremem

Senin istediğin şey nasıl bir şeydir.

Şerefli kimse, dinini ve ırzını korur."

Evet, bu genç (Abdullah) nefsini ve emanetini korudu. Ahlakını ve onurunu muhafaza etti. Kavmindeki diğer gençler gibi aşağılık işlere tevessül etmedi. Çünkü o temiz, şerefli ve sevimli bir insan olarak yaşamak istiyordu.
Şatibi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2555
Kayıt: Pzt Şub 15, 2010 6:41 pm

Dön Hz. Muhammed s.a.v Efendimizin Hayatı

 


  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir